26. 3. 2018

4 KNIHY, KTORÉ ZMENILI MÔJ POHĽAD NA SVET / 4 BOOKS THAT HAVE CHANGED MY UNDERSTANDING OF THE WORLD

ENGLISH
Odjakživa som veľkou milovníčkou kníh. Doteraz si pamätám, že ako malé dievča som chodila do mestskej knižnice a požičiavala som si prvé knihy. Knihy tvoria neoddeliteľnú súčasť môjho života, rovnako tak ako aj hudba. Ale dnes vám napíšem zopár riadkov o mojich štyroch najobľúbenejších knihách, ktoré zmenili môj pohľad na svet. Sú to knihy určené skôr pre mladých dospelých, ale určite by som ich dala prečítať aj starým dospelákom :)

I am a big lover of books since forever. I still can remember as a young girl I went to our town library and I started to borrow my first books. Books are inseparable from my life, just as music. But today I will write you something about my 4 most favourite books that have changed my understanding of the world. I would say that these books are mainly for young-adults but I would recommend them for "old-adults", too :)


DÁM TI AJ SLNKO / I´LL GIVE YOU THE SUN / Jandy Nelson

Priznávam, že z tejto štvorice kníh patrí k tým menej obľúbeným ale stále ju mám veľmi rada. Opisuje všetko - detstvo, vzťahy medzi súrodencami navzájom a medzi rodičmi a deťmi, je tu láska aj nenávisť, smrť ale aj nádej. Jednou z vecí, ktorá sa mi na tejto knihe tiež veľmi páči je štýl, akým je kniha napísaná. Autorka strieda pohľady medzi dvojčatami (Noe a Jude), ktoré sa odohrávajú aj v rozličných rokoch týchto dvoch hlavných hrdinov - raz čítame pohľad šestnásťročnej Jude, neskôr nám svoj príbeh hovorí trinásťročný Noe a na konci nám to všetko dá význam a knihu zatvárame s ústami otvorenými dokorán. Kniha má veľa pekných myšlienok a citátov, ktoré mám podčiarknuté ceruzkou.

I admit that this book is my least favourite from these four books. But I still love it so much. It has everything - childhood, relationships between siblings and between parents and children, it has love and hate, death and hope. One of all the things I love about this book is the style how it´s written. The author changes views between twins (Noe and Jude) in different stages of their age. So sometimes, the story is telling sixteen years old Jude, sometimes it´s thirteen years old Noe. And at the end, everything will connect, we will understand everything and so we will close the book with our mouths wild open. The book has so many lovely thoughts and quotes.


FORREST GUMP / Winston Groom

Klasika. Prvý kontakt s Forrestom som mala vďaka filmovému spracovaniu ešte ako malé dieťa. Vtedy som ten film vôbec nechápala, bol to pre mňa film iba o nejakom divnom pánovi, ktorý bežal v kovových ortézach a dievča, ktoré mal rád, naňho kričalo to známe: "Bež Forrest, bež!". Časom som v tom našla iné súvislosti a detaily, určité myšlienky som začala vnímať inak. Keď som v Panta Rhei videla túto špeciálnu edíciu a ešte k tomu v zľave pre držiteľov klubovej karty, ihneď som si ju kúpila. Som veľmi rada, že som si ju prečítala v slovenčine, keďže Forrest je taký veľmi jednoduchý chlapík, pre niekoho možno aj hlúpy, a tak niektoré slová dokáže pekne skomoliť. Napríklad namiesto kravata hovorí kvarata. Od detstva robil všetko, čo sa mu povedalo. Niektoré situácie, do ktorých sa Forrest dostal, môžme považovať za úplne ironické, ako napríklad jeho účasť vo vojne alebo stretnutie sa s prezidentom. Občas si prajem mať jeho pohľad na život, neriešiť nepodstatné veci a brať život tak ako príde. Predsa: "Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš." A toto je iba jedna z krásnych myšlienok, ktoré v knihe nájdeme.

The classic. The very first contact between me and Forrest Gump was a long time ago when I watched it on TV as a young girl. I didn´t understand it, it was just a movie about some strange boy who had to run in his metal orthosis and a girl he liked shouted on him the very known: "Run Forrest, run!". And as I got older, I found in this movie different connections and details, and I suddenly started to understand all the thoughts and quotes. When I found this book in Panta Rhei in this special edition I had to buy it. I´m glad I read it in the Slovak language because as we know, Forrest is a very simple person so he can say wrong some words. I think it´s quite ironic that Forrest experienced some life-changing situations, as the war or meeting the president. Sometimes I wish I could take my life as simple as he does. To don´t worry about unimportant things and live my life as it goes. As Forrest says: "My mom always said life was like a box of chocolates. You never know what you´re gonna get." And this is just one of the many nice thoughts and quotes from this book.


MŔTVE DIEVČA NEKLAME / THIRTEEN REASONS WHY / Jay Asher

Pre niekoho najlepšia kniha, ktorú kedy čítal... pre niekoho príliš prehnaný dej, miestami až nereálny. Ja som niečo medzi. Možno som si pri niektorých pasážach povedala, že je to úplne prehnané, ale možno práve to sme potrebovali. Aby nám to niekto poriadne ukázal, aby sme to konečne pochopili. Že aj jeden nevinný vtip môže pre niekoho znamenať poslednú kvapku trpezlivosti a potom sa rozhodne konať tak, ako Hannah. Nikdy nevieme, čo sa deje v živote toho druhého a čím si momentálne prechádza a aj tak všetky tie malé drobnosti, ktoré im ubližujú, sa spoja do jedného veľkého obrazu, ktorý už nevedia uniesť. Všetky tie veci sa nabaľujú a nabaľujú, až nakoniec vybuchnú. Tiež sa mi páči štýl písania a to, že autorka vytvorila takýto koncept kaziet. Tiež ako v Dám ti aj slnko, niektoré súvislosti nám dajú zmysel až neskôr a teda sa môže stať, že niektoré pasáže nám prídu zbytočné a zdĺhavé, ale vo svojej podstate sú veľmi dôležité.

For someone, this book is the best book he or she ever read... for someone it´s too much and unrealistic. I´m both. I was like "that´s really too much" sometimes, but I think that this is what we needed. We needed someone to throw it in our face, so we can finally understand. That even one silly joke can be the last straw for someone, and maybe he or she will do what Hannah did. We don´t know what´s happening in the other´s life. So every small detail, every silly joke can be a part of the bigger picture, of the bigger problem they can´t handle. All these little bad things are coming and coming and suddenly it´s too much and at the end, it explodes. I also like the style of this book, how it´s written and that author created these tapes. I think that just like in I´ll Give You the Sun, we will understand all the connections at the end of the book so some parts can be boring and tedious, but they are really important. 


CHARLIEHO MALÉ TAJOMSTVÁ / THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER / Stephen Chbosky

Pre mňa najlepšia kniha akú som kedy čítala. Mám ju rovnako rada teraz, tak ako keď som ju mala po prvom prečítaní. Hovoria o nej, že je to akoby prerábka Kto chytá v žite v novom šate a musím priznať, že som tam určité podobnosti našla. Hlavne som mala rovnaké pocity po prečítaní oboch kníh. Ani neviem, prečo ju tak milujem. Možno je to tými myšlienkami, možno preto, že som úplne odlišná od Charlieho a zároveň máme tak veľa spoločného. Je to pätnásťročný chlapec, ktorý nastupuje na strednú školu a nemá žiadnych priateľov, preto je občas veľmi zmätený. Jeho najlepší kamarát spáchal samovraždu, čo ho, pochopiteľne, zasiahlo a preto píše listy "priateľovi". Nevieme, kto ten "priateľ" je a či vôbec existuje, ide skôr o to, aby dokázal vysloviť svoje pocity a trocha si tým spôsobom uľaviť na duši. Tiež tu nie je núdza o krásne citáty a myšlienky, ktoré mi neraz pomohli uvedomiť si určité veci a s istotou môžem povedať, že práve v tejto knihe je tých myšlienok podčiarknutých najviac. 

This is my most favourite book ever. People say that it´s a newer version of The Catcher in the Ray and I have to admit that I can see some similitaries. I had the same feelings after The Catcher in the Ray and after The Perks of Being a Wallflower. I don´t even know why I love it so much. Maybe it´s because of the thoughts in it, maybe because I´m totally different from Charlie and so same as him at the same time. He´s a fifteen years old boy, a freshman with no friends, so he´s very confused most of the time. His best friend committed a suicide what, naturally, hurt him so he writes letters to "a friend". We don´t know who is the "friend" and if he even exists, I think it´s mainly chance for Charlie to express his feelings and thoughts. And in the book, there are so many amazing quotes and thoughts, that helped me to understand some things and I can say that I underlined the most lines in this book! 

4 komentáre

 1. the perks of being a wallflower je jedna z najlepších knih ake som kedy citala :) osobne ju tiez prirovnavam k The Catcher in the Rye jedine co mam na tejto knihe ale radsej je to ze je akoby zasadena do mne blizsej doby co sa tyka myslienok. I'll give you the sun je kniha ktoru mam tiez nekonecne rada a to najma preto ako riesi otazky sexuality nevtieravo no predsa a forma je zaujimava co ma na tej knihe zaujalo asi najviac :)
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Forrest Gump is so good! I love it. The others I have not read yet (I saw the movie the perks of being a wallflower only), but I need to! <3
  www.thefancycats.pt

  OdpovedaťOdstrániť
 3. 13 reasons why jsem viděla jako seriál a moc se mi to líbilo, nevěděla jsem, že je to natočené podle knížky :)

  Maris Novotná

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nečítala som ani jednu ale videla som film o Forestovi. Zaujala ma tá knižka mŕtve dievča neklame a asi aj to dám ti aj slnko. Určite idú na môj zoznam, čo si kúpim na Slovensku :)

  Klaudia Duranova

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© IVANNA THE BLOGGER. Design by FCD.